logo trmalovy vily logo trmalovy vily F
<zpět na seznam článků

Pět zlínských tvůrci moderní architektury v Otrokovicích

14.09.2016


V pátek 9. září 2016 v 16 hodin byla ve Společenském domě – hotelu Baťov slavnostně zahájena výstava Slavní Zlínského kraje

Bylo to při příležitosti 80. výročí otevření Společenského domu v Otrokovicích – Baťově, ale také v roce, kdy vzpomínáme významných životních výročí pětice slavných českých architektů – tvůrců moderní zlínské architektury.
Jana Kotěry, Františka Lydie Gahury, Vladimíra Karfíka, Miroslava Lorence a Jiřího Voženílka.
Z Kotěrových prací představuje výstava např. vilu Tomáše Bati, výstavbu dělnické kolonie firmy T. a A. Baťa ve Zlíně.
Kotěrův žák a spolupracovník, zlínský rodák František Lydie Gahura vytvořil pro Zlín nejen regulačníi plány, ale také řadu významných staveb od zlínské radnice přes obytné čtvrti, nemocnice, školy až po Památník Tomáše Bati.
Z prací Vladimíra Karfíka, jednoho z hlavních tvůrců moderní architektury Zlína a kraje výstava představuje jeho „21“, Baťův mrakodrap postavený v letech 1936 až 1938 jako sídlo ředitelství obuvnické firmy Baťa. Ale také právě v Otrokovicích - Baťově postavený Společenský dům – hotel Baťov a další.
Miroslav Lorenc, další významná osobnost architektury se představuje jako tvůrce zlínských škol, činžovních, obchodních a rodinných domů a vil. Poslední z pětice architektů je Jiří Voženílek, který začínal u Bati v roce 1937 a projektoval řadu staveb Baťových závodů ve Zlíně (výrobní budovy 14, 15, 44, kolektivní dům) i jinde, například na výstavě představovanou budovu Kafilerie v Otrokovicích.
Po slavnostním zahájení výstavy následovala komentovaná prohlídka Společenského domu s historičkou Klárou Eliášovou.
Výstava na Baťově se koná pod záštitou starosty města Otrokovice Mgr. Jaroslava Budka.
Bude zde k volné návštěvě do 29. září 2016 a odtud poputuje do Zlína, kde bude možno jí navštívit v Galerii Alternativa.

Zveme Vás na malou fotoreportáž z celé akce.

^
design by
© FOIBOS Books s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.